משכנתא היא הלוואה שלרוב ניתנת לשם רכישת דיר או נכס למגורים ומאחר שרכישת דירה היא עניין יקר מאוד ומדובר בסכום הלוואה גדול במיוחד, תנאי ההחזר ארוכי טווח ושל כמה עשרות שנים עם מסלולי הלוואה שונים. משכנתא ניתן לקחת למספר שנים ועד שלושים שנה בהתאם לחוזה הנחתם מול הבנק.

משכנתא מאפשרת לכם למעשה להגשים את החלום של רכישת בית. היתרון שאתם נכנסים אל הדירה שקניתם מיד ומשלמים עליה במשך השנים הבאות שבסוף ההלוואה הנכס שלכם. אין ספק שרכישת נכס היא הוצאה גדולה אך במציאות של ימינו שמחירי שכר הדירה מרקיעים רכישת נכס הופכת לאטרקטיבית יותר.

החזר משכנתא

הבנק המספק את ההלוואה ללווים, בהתאם למסלולי המשכנתא שנבחרו ורוכשי הנכס או הדירה מחויבים להחזיר לבק החזרים חודשיים של הקרן ובתוספת ריבית במשך מספר השנים שנקבעו. הנכס עצמו הופך לעירבון עבור מתן ההלוואה, כך שבמצב שהלווים אינם עומדים בהחזרי התשלומים הנכס עובר לרשות הבנק.

בנק למשכנתאות

בארץ שוק המשכנתאות מרוכז בידי הבנקים בלבד. חלק מהבנקים מספקים משכנתאות כחלק ממסגרת הפעלות הכללית של הבנק וישנם בנקים שהעמידו חברות בת שמתרכזות במשכנתאות בלבד.

הלוואת משכנתא ניתן לקחת בכל בנק גם אם אינך לקוח של הבנק. מכאן שחשוב לערוך השוואת מחירים בין הבנקים השונים ולבדוק מהם התנאים שכל בנק מציע לכם. יש לקחת בחשבון שכל בנק ירצה שתיקחו את המשכנתא ממנו ולכן תוכלו גם להתמקח על ההצעה שקיבלתם. כל שינוי של אחוז ואף פחות מאחוז משמעות הדבר חסכון של אלפי שקלים במשכנתא.

מסלולי משכנתא

הבנקים כיום מציעים מסלולים של משכנתאות ניתן למצוא כיום כמה מסלולי משכנתא מובילים, אך קחו בחשבון שיש עוד רבים אחרים.

משכנתא צמודת מדד בריבית קבועה

משכנתא צמודת מדד בריבית משתנה

משכנתא בריבית פריים

בריבית ליבור וצמודת מט"ח

בחירת מסלול משכנתא הוא תלוי רבות בזמן לקיחת המשכנתא. המסלולים הם שונים במשתנים שונים, החל מההחזר החודשי, יציאות במהלך המשכנתא והריביות .

למעשה משכנתא בנויה מסכום המשכנתא הנקרא גם הקרן, מספר השנים שהלווים בוחרים להחזיר את המשכנתא, ריבית המשכנתא, סוג המסלול הקובע את שיעור ההחזר, צמודת מדד, מטבע חוץ או ריבית פריים, ואחרון תחנות יציאה במהלך השנים של החסר המשכנתא והאם נגבות עמלות פירעון מוקדם.

בחירת משכנתא היא הליך ארוך ומורכב, בשל הצורך לערוך סקר שוק בין הבנקים השונים. כמו כן יש תהליך של קבל אישור עקרוני לפני שהנכם חותמים על הנכס או הדירה רכשתם. ניתן להתייעץ עם יועצי המשכנתא של הבנקים או להיעזר בשירותיו של יועץ משכנתאות מטעמכם שיבנה את תמהיל המשכנתא המתאים לכם.